loading...

تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان

تاریخ اسلام و تشیع

بازدید : 236
يکشنبه 9 فروردين 1399 زمان : 2:38

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ حجت‌الاسلام «عباس جعفری» دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت (ع) در گفت‌وگو با ایکنا گفت: اسلام سرآمد ادیان آسمانی است و خداوند در طول هزاران سال انبیاء و دین‌های مختلفی برای سعادت بشر مبعوث کرده که سرآمد همه انبیاء و ادیان، اسلام و پیامبر اکرم (ص) است.

Image result for مبعث

وی با بیان اینکه در قرآن، رسالت پیامبر، جهانی معرفی شده است افزود: یکی از مهمترین رسالت انبیاء، توحید و نجات انسان از بند و یوغ هر چیزی غیر از خدا و رسیدن به بندگی خداوند است؛ این مأموریت تمامی‌انبیاء و به خصوص پیامبر اسلام بوده است؛ معرفت‌‌بخشی و آگاهی مردم به سمت توحید و بندگی خداوند مهمترین وظیفه آنان بوده است.

جعفری فراهانی تصریح کرد: انسان‌ها متفاوت آفریده شده‌اند و میزان معرفت نسبت به خدا هم به اندازه این استعداد و تفاوت، مختلف است ولی انسان باید برای افزایش معرفت به خدا و توحید تلاش کند.

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) اضافه کرد: انسان می‌تواند از طریق معرفت درونی و هم بیرونی و جهان آفرینش به توحید پی ببرد و مراتب توحیدی خود را روز به روز افزایش دهد؛ لذا از بزرگترین تعالیم انبیاء رساندن مردم به توحید حقیقی است.

وی بیان کرد: رسالت مهم دیگر پیامبر و اسلام، پرستش خداوند است یعنی ابتدا انسان‌ها باید معرفت به توحید و خدا پیدا کنند، سپس این معرفت را در عمل به کار گیرند و به کارگیری آن همان عمل کردن به دستورات خداوند است؛ در روایتی از امام صادق(ع) ذکر شده است که «اَلْعُبودِیَّةُ جَوْهَرَةٌ کنْهُهَا الرُّبوبِیَّةُ» یعنی انسان از راه بندگی به سعادت برسد.

جعفری فراهانی اظهار کرد: مرحله بعد از توحید و عبادت و بندگی، رعایت اخلاق در عرصه فردی و اجتماعی است؛ رعایت اخلاق در همه محیط‌های زندگی اعم از مدرسه و دانشگاه و رانندگی و همه ابعاد سبک زندگی؛ پیامبر فرمودند که «انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق؛ یکی از اهداف بعثت من تکمیل مکارم اخلاق است».

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) در رفتار اجتماعی و شخصی و خانوادگی مکارم اخلاق را به بهترین وجه پیاده کردند و نمونه عالی و تجسم اخلاقی فردی و اجتماعی بودند؛ امروز هم رفتار عالادنه، منصفانه، رفتار و گفتار دور از دروغ و فریب و تهمت و ... مصداق مکارم اخلاقی است.

جعفری فراهانی افزود: امروز اخلاق در جامعه کمرنگ شده است و به خصوص با گسترش ابزار رسانه‌ای و فضای دیجیتال، رعایت اصول اخلاقی بسیار نقش‌آفرین است مثلا اخلاق اسلامی‌اجازه نمی‌دهد مطلب و نقل و قول و تصاویر را بدون اینکه به صحت آن مطمئن باشیم برای دیگران بفرستیم و اجازه ندهیم تا حقیقت آن طور که هست به گوش مردم برسد.

جعفری فراهانی تصریح کرد: قرآن کریم فرموده است که «وَلَا تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ»(۳۶/اسراء) یا «وَ إِنَّ الظَّنَّ لَا یُغْنِی مِنَ الْحَقِّ شَیْئًا» (۲۸/نجم) یعنی ظن و گام کافی نیست و باید علم داشته باشیم به یک مطلب تا بتوانیم از آن تبعیت کنیم؛ اقشار مختلف مردم از تمامی‌اقشار و مشاغل باید اخلاق اسلامی‌را حرفه خود بشناسند و به آن عمل کنند اگر مدعی مسلمان بودن و پیرو پیامبر بودن هستیم.

این پژوهشگر اظهار کرد: الان متاسفانه رفتار برخی از ما براساس چارچوب‌های دینی نیست و حتی این وظیفه در حق والدین هم رعایت نمی‌شود؛ برخی والدین نسبت به حقوق فرزندان بی‌توجه هستند. دانش‌آموزان نسبت به معلمان و معلمان نسبت به دانش‌آموزان و ... و برخی مغازه‌داران و فروشندگان در کسب درآمد حلال مراعات چارچوب اسلامی‌را ندارند و همه این‌ها با ادعای تبعیت از پیامبر سازگار نیست.

جعفری فراهانی اظهار کرد: گران‌فروشی، کم‌فروشی، احتکار و ... مسائلی است که متاسفانه در جامعه امروزی ما کم نیست و به شدت از اخلاق الهی و اسلامی‌دور است و به هیچ وجه با مدعی پیروی پیامبر سازگاری ندارد.

لینک اصلی

https://iqna.ir/fa/news/3886589

https://fa.abna24.com/news/%d8%a7%

خرید مستقیم فرش از کارخانه چگونه امکان پذیر است؟
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

آمار سایت
 • کل مطالب : 18
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 19
 • بازدید کننده امروز : 20
 • باردید دیروز : 13
 • بازدید کننده دیروز : 4
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 51
 • بازدید ماه : 73
 • بازدید سال : 2307
 • بازدید کلی : 18515
 • کدهای اختصاصی